Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy J7 Prime
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2016, September 01. Released 2016, November 30 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 151.7 x 75 x 8 mm (5.97 x 2.95 x 0.31 in) |
| Weight | 167 g (5.89 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | PLS LCD |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~73.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (market dependent) |
| Hardware | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to Android 9.0 (Pie), One UI |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-T830 MP1 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 8 MP, f/1.9 |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity ANT+ |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 3300 mAh, non-removable |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, Gold, Rose Gold |
| Versions | |
| Price | About 210 EUR |