Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy J1 (2016)
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2016, January. Released 2016, January |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 132.6 x 69.3 x 8.9 mm (5.22 x 2.73 x 0.35 in) |
| Weight | 131 g (4.62 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Super AMOLED |
| Size | 4.5 inches, 57.6 cm2 (~62.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~207 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to Android 6.0.1 (Marshmallow) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-400 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 2 MP, f/2.2 |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio, RDS, recording |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2050 mAh, removable |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | White, Black, Gold |
| Versions | |
| Price | About 130 EUR |