Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy Grand Neo
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2014, January. Released 2014, February |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 143.7 x 77.1 x 9.6 mm (5.66 x 3.04 x 0.38 in) |
| Weight | 163 g (5.75 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 5.01 inches, 71.4 cm2 (~64.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~186 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean)Android 4.4.4 (KitKat) - GT-I9060I |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Broadcom VideoCore IVMali-400MP2 - GT-I9060I |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | VGA/ 2 MP, GT-I9060I |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2100 mAh, removable |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | White, Midnight Black, Orange, Lime Green |
| Versions | |
| Price | About 130 EUR |