Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy Gio S5660
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2011, January. Released 2011, March |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 110.5 x 57.5 x 12.2 mm (4.35 x 2.26 x 0.48 in) |
| Weight | 102 g (3.60 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 3.2 inches, 30.5 cm2 (~48.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~180 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 2.2 (Froyo), upgradable to 2.3 (Gingerbread), TouchWiz UI 3 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 200 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1350 mAh battery |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, Silver White |
| Versions | |
| Price | About 110 EUR |