Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy Fold 5G
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2019, February. Released 2019, September |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | Unfolded: 160.9 x 117.9 x 6.9 mm Folded: 160.9 x 62.9 x 15.5 mm |
| Weight | 276 g (9.74 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Foldable Dynamic AMOLED, HDR10+ |
| Size | 7.3 inches, 162.6 cm2 (~85.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1536 x 2152 pixels (~362 ppi density) Cover display: Super AMOLED, 4.6 inches, 720 x 1680 pixels, 21:9 ratio |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 9.0 (Pie), upgradable to Android 12, One UI 4 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 640 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No High-bitrate audio support |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer ANT+ Samsung DeX (desktop experience support) |
| Battery | |
| Type | Li-Po 4235 mAh, non-removable |
| Charging | 15W wired 15W wireless 4.5W reverse wireless |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Space Silver, Cosmos Black |
| Versions | |
| Price | About 1400 EUR |