Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy Express I437
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2012, October. Released 2012, November |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 132.6 x 69.3 x 9.1 mm (5.22 x 2.73 x 0.36 in) |
| Weight | 136 g (4.80 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Super AMOLED Plus |
| Size | 4.5 inches, 57.6 cm2 (~62.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~207 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich), upgradable to 4.1 (Jelly Bean) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 225 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass MP4/WMV/H.264 player MP3/WAV/eAAC+ player Photo/video editor Document viewer |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2000 mAh, removable |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Titanium Gray |
| Versions | |
| Price | About 160 EUR |