Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy Camera GC100
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2012, August. Released 2012, November |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 128.7 x 70.8 x 19.1 mm (5.07 x 2.79 x 0.75 in) |
| Weight | 300 g (10.58 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Super Clear LCD |
| Size | 4.8 inches, 63.5 cm2 (~69.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~306 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
| Hardware | |
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean), upgradable to 4.1.2 (Jelly Bean), TouchWiz UI |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-400MP4 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass HDMI port |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1650 mAh battery |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, White, Pink, Orange, Red |
| Versions | |
| Price | About 250 EUR |