Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy C10
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | Not announced yet |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Super AMOLED |
| Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~367 ppi density) |
| Protection | To be confirmed |
| Hardware | |
| OS | Android 7.1.1 (Nougat) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 512 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 16 MP, f/1.9, 27mm (wide), 1/3.06", 1.0µm |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| USB | USB Type-C |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity, compass ANT+ |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 4000 mAh, non-removable |
| Charging | 18W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Gold, Pink Gold, Black, Blue |
| Versions | |
| Price | |