Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy Alpha
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2014, August. Released 2014, September |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 132.4 x 65.5 x 6.7 mm (5.21 x 2.58 x 0.26 in) |
| Weight | 115 g (4.06 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Super AMOLED |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~70.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
| Hardware | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 5.0.2 (Lollipop) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-T628 MP6 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 2.1 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, heart rate ANT+ |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1860 mAh, removable |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Charcoal Black, Sleek Silver, Dazzling White, Frosted Gold, Scuba Blue |
| Versions | |
| Price | About 390 EUR |