Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy A72 5G
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | Not announced yet |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 165 x 77.4 x 8.4 mm (6.50 x 3.05 x 0.33 in) |
| Weight | 203 g (7.16 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Super AMOLED, 120Hz, 800 nits (HBM) |
| Size | 6.7 inches, 108.4 cm2 (~84.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~393 ppi density) |
| Protection | Unspecified |
| Hardware | |
| OS | Android 12, One UI 4.1 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 619 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 32 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass ANT+ |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 5000 mAh |
| Charging | 25W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Awesome Black, Awesome White, Awesome Violet, Awesome Blue |
| Versions | |
| Price | About 550 EUR |