Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy A5 Duos
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2014, October. Released 2014, November |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 139.3 x 69.7 x 6.7 mm (5.48 x 2.74 x 0.26 in) |
| Weight | 123 g (4.34 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Super AMOLED |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~71.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
| Hardware | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 5.0.2 (Lollipop) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 306 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 5 MP, f/2.2, 23mm (wide) |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio, recording |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass ANT+ |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2300 mAh, non-removable |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Pearl White, Midnight Black, Platinum Silver, Soft Pink, Light Blue, Champagne Gold |
| Versions | |
| Price | About 290 EUR |