Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy A42 5G
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2020, September 02 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 164.4 x 75.9 x 8.6 mm (6.47 x 2.99 x 0.34 in) |
| Weight | 193 g (6.81 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Super AMOLED |
| Size | 6.6 inches, 105.2 cm2 (~84.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~266 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 10, upgradable to Android 13, One UI 5 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 619 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 20 MP, f/2.2, 25mm (wide), 1/2.78", 1.0µm |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging | 15W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Prism Dot Black, Prism Dot White, Prism Dot Gray |
| Versions | |
| Price | € 289.46 / £ 229.00 |