Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Focus S I937
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2011, September. Released 2011, November |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 126 x 66.8 x 8.5 mm (4.96 x 2.63 x 0.33 in) |
| Weight | 110.6 g (3.88 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Super AMOLED Plus |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm2 (~62.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Microsoft Windows Phone 7.5 Mango |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 3.0, A2DP, EDR |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass AT&T U-verse Mobile, NavigatorSM, FamilyMap, Radio, myWireless Document viewer/editor MP4/H.264/WMV player MP3/WAV/WMA/eAAC+ player |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1650 mAh battery |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black |
| Versions | |
| Price | About 130 EUR |