Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Focus 2 I667
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2012, May. Released 2012, May |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 121.7 x 62.7 x 11 mm (4.79 x 2.47 x 0.43 in) |
| Weight | 122 g (4.30 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Super AMOLED |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~59.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Microsoft Windows Phone 7.5 Mango |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 205 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | VGA |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass Document viewer/editor MP4/WMV player MP3/WAV/WMA/eAAC+ player Facebook integration |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1750 mAh battery |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | White |
| Versions | |
| Price | About 110 EUR |