Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung E870
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| Launch | |
| Announced | 2006, Q1 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 92 x 42 x 16 mm (3.62 x 1.65 x 0.63 in) |
| Weight | 85 g (3.00 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | |
| Resolution | 176 x 220 pixels Second external display OLED, 65K colors (96 x 80 pixels) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2, A2DP |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 800 mAh battery |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Silver, White, Pink, Blue, Champagne (T-Mobile only) |
| Versions | |
| Price | |