Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung C5220
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2009, March. Released 2009, March |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 99 x 49.5 x 18.2 mm (3.90 x 1.95 x 0.72 in) |
| Weight | 100 g (3.53 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.0 inches, 12.6 cm2 (~25.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~141 ppi density) External 1 inch black and White FSTN display(96 x 96 pixels) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | Yes |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 960 mAh battery |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Grey, Red, Black |
| Versions | |
| Price | About 60 EUR |