Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung C3590
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2013, October. Released 2013, October |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 100.9 x 50.9 x 17.3 mm (3.97 x 2.00 x 0.68 in) |
| Weight | 99.8 (3.49 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~34.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio, RDS |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 800 mAh, removable |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, Silver, Red |
| Versions | |
| Price | About 70 EUR |