Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung A997 Rugby III
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2012, November. Released 2012, December |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 104.1 x 53.3 x 20.3 mm (4.10 x 2.10 x 0.80 in) |
| Weight | 133 g (4.69 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~32.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) Secondary external CSTN display, 65K colors. |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1300 mAh, removable |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black |
| Versions | |
| Price | About 90 EUR |