Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung A167
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| Launch | |
| Announced | 2009, May. Released 2009, May |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 90 x 46.5 x 19.8 mm (3.54 x 1.83 x 0.78 in) |
| Weight | 87.8 g (3.10 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | CSTN, 65K colors |
| Size | 1.85 inches, 10.8 cm2 (~25.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~111 ppi density) External 1.1 inch black and white CSTN display(96 x 96 pixels) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 800 mAh battery |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Gray |
| Versions | |
| Price | About 30 EUR |