Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
OnePlus Watch 3
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| Launch | |
| Announced | 2025, February 18 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 47.6 x 46.6 x 11.8 mm (1.87 x 1.83 x 0.46 in) |
| Weight | 49.7 g (1.76 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | LTPO AMOLED, 2200 nits (peak) |
| Size | 1.5 inches |
| Resolution | 466 x 466 pixels (~310 ppi density) |
| Protection | Sapphire crystal glass |
| Hardware | |
| OS | ColorOS Watch 7.0 + Wear OS 5.0 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, barometer, compass, heart rate, SpO2, thermometer (skin temperature) |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 648 mAh |
| Charging | 7.5W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black titanium, Silver titanium |
| Versions | |
| Price | € 114.95 |