Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
OnePlus Watch 2 (eSIM)
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2024, June 27 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 47.6 x 46.6 x 12.1 mm (1.87 x 1.83 x 0.48 in) |
| Weight | 37 g (1.31 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | AMOLED, 1000 nits (HBM) |
| Size | 1.43 inches |
| Resolution | 466 x 466 pixels (~326 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | ColorOS Watch 6.0 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, barometer, compass, heart rate, SpO2 |
| Battery | |
| Type | 500 mAh |
| Charging | 7.5W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, Silver |
| Versions | |
| Price | About 230 EUR |