Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy S25 Ultra
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2025, January 22 |
| Availability | Available. Released 2025, February 03 |
| Body | |
| Dimensions | 162.8 x 77.6 x 8.2 mm (6.41 x 3.06 x 0.32 in) |
| Weight | 218 g (7.69 oz) |
| Materials | Glass front (Corning Gorilla Armor 2), glass back (Gorilla Glass Victus 2), titanium frame (grade 5) |
| Connectivity Slot | · Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) - INT · Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) - USA · Nano-SIM + Nano-SIM - CN IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Stylus |
| Display | |
| Type | Dynamic LTPO AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 2600 nits (peak) |
| Size | 6.9 inches, 116.9 cm2 (~92.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 3120 pixels, 19.5:9 ratio (~498 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Armor 2, Mohs level 6 DX anti-reflective coating |
| Hardware | |
| OS | Android 15, up to 7 major Android upgrades, One UI 8 |
| System Chip | Qualcomm SM8750-AC Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| Processor | Octa-core (2x4.47 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 830 (1200 MHz) |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | Laser AF, Best Face, LED flash, auto-HDR, panorama |
| Video Recording | 8K@24/30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120/240fps, 10-bit HDR, HDR10+, stereo sound rec., gyro-EIS |
| Selfie Camera | |
| Single | 12 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.2", 1.12µm, dual pixel PDAF |
| Video Recording | 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
| Multimedia | |
| Audio Output | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No High-bitrate audio support |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Location | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Proximity | Yes |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, DisplayPort 1.2, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Samsung DeX, Samsung Wireless DeX (desktop experience support) Ultra Wideband (UWB) support |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 5000 mAh |
| Charging | 45W wired, PD3.0, 65% in 30 min 15W wireless (Qi2 Ready) |
| Reverse Wired | 4.5W reverse wireless |
| General Info | |
| Colors | Titanium Silver Blue, Titanium Black, Titanium White Silver, Titanium Gray, Titanium Jade Green, Titanium Jet Black, Titanium Pink Gold |
| Versions | SM-S938B, SM-S938B/DS, SM-S938U, SM-S938U1, SM-S938W, SM-S938N, SM-S9380, SM-S938E, SM-S938E/DS 1.26 W/kg (head) 0.64 W/kg (body) 1.25 W/kg (head) 1.42 W/kg (body) |
| Price | $1350 |