Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy S25 FE
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2025, September 04 |
| Availability | Available. Released 2025, September 04 |
| Body | |
| Dimensions | 161.3 x 76.6 x 7.4 mm (6.35 x 3.02 x 0.29 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Materials | Glass front (Gorilla Glass Victus+), glass back (Gorilla Glass Victus+), aluminum frame |
| Connectivity Slot | · Nano-SIM · Nano-SIM + Nano-SIM · Nano-SIM + eSIM · eSIM + eSIM IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Enhanced armor aluminum frame |
| Display | |
| Type | Dynamic LTPO AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 1900 nits (peak) |
| Size | 6.7 inches, 110.2 cm2 (~89.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~385 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus+, Mohs level 5 |
| Hardware | |
| OS | Android 16, up to 7 major Android upgrades, One UI 8 |
| System Chip | Exynos 2400 (4 nm) |
| Processor | 10-core (1x3.2GHz Cortex-X4 & 2x2.9GHz Cortex-A720 & 3x2.6GHz Cortex-A720 & 4x1.95GHz Cortex-A520) |
| GPU | Xclipse 940 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, HDR, panorama, Best Face |
| Video Recording | 8K@24/30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120/240fps; gyro-EIS, HDR10+ |
| Selfie Camera | |
| Single | 12 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.2", 1.12µm |
| Video Recording | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps; gyro-EIS, HDR10+ |
| Multimedia | |
| Audio Output | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band or tri-band (market/region dependent), Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Location | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Proximity | Yes |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Wireless Samsung DeX (desktop experience support) |
| Battery | |
| Type | Wireless Samsung DeX (desktop experience support) |
| Charging | 45W wired, PD, QC2, 65% in 30 min 15W wireless, Qi2 compatible |
| Reverse Wired | Reverse wireless |
| General Info | |
| Colors | Reverse wireless |
| Versions | SM-S731B, SM-S731B/DS |
| Price | $790 |