Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy S25 Edge
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2025, May 13 |
| Availability | Available. Released 2025, May 29 |
| Body | |
| Dimensions | 158.2 x 75.6 x 5.8 mm (6.23 x 2.98 x 0.23 in) |
| Weight | 163 g (5.75 oz) |
| Materials | Glass front (Gorilla Glass Ceramic 2), titanium frame, glass back (Gorilla Glass Victus 2) |
| Connectivity Slot | · Nano-SIM + eSIM · Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Display | |
| Type | LTPO AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+ |
| Size | 6.7 inches, 110.2 cm2 (~92.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 3120 pixels, 19.5:9 ratio (~513 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Ceramic 2, Mohs level 5 |
| Hardware | |
| OS | Android 15, up to 7 major Android upgrades, One UI 7 |
| System Chip | Qualcomm SM8750-AC Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| Processor | Octa-core (2x4.47 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 830 (1200 MHz) |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM 12 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/2.55", 1.4µm, PDAF |
| Features | Best Face, LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 8K@30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120/240fps, 10-bit HDR |
| Selfie Camera | |
| Single | 12 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.2", 1.12µm, dual pixel PDAF |
| Video Recording | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
| Multimedia | |
| Audio Output | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Location | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Proximity | Yes |
| Infrared Port | |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 3.2 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, proximity, gyro, compass, barometer Samsung DeX (desktop experience support) Ultra Wideband (UWB) support |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 3900 mAh |
| Charging | 25W wired, PD, QC2.0, 55% in 30 min |
| Reverse Wired | 15W wireless (Qi2 Ready) |
| General Info | |
| Colors | Titanium Icyblue, Titanium Silver, Titanium Jetblack |
| Versions | Titanium Icyblue, Titanium Silver, Titanium Jetblack |
| Price | $840 |