Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy S22 Ultra 5G
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2022, February 09 |
| Availability | Available. Released 2022, February 25 |
| Body | |
| Dimensions | 163.3 x 77.9 x 8.9 mm (6.43 x 3.07 x 0.35 in) |
| Weight | 228 g / 229 g (mmWave) (8.04 oz) |
| Materials | Glass front (Gorilla Glass Victus+), glass back (Gorilla Glass Victus+), aluminum frame |
| Connectivity Slot | · Nano-SIM + eSIM · Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Armor aluminum frame Stylus, 2.8ms latency (Bluetooth integration, accelerometer, gyro) |
| Display | |
| Type | Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 1750 nits (peak) |
| Size | 6.8 inches, 114.7 cm2 (~90.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 3088 pixels, 19.3:9 ratio (~500 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus+ |
| Hardware | |
| OS | Android 12, up to 4 major Android upgrades, One UI 8 |
| System Chip | Exynos 2200 (4 nm) - Europe Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) - ROW |
| Processor | Octa-core (1x2.8 GHz Cortex-X2 & 3x2.50 GHz Cortex-A710 & 4x1.8 GHz Cortex-A510) - Europe Octa-core (1x3.00 GHz Cortex-X2 & 3x2.50 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) - ROW |
| GPU | Xclipse 920 - Europe Adreno 730 - ROW |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | Laser AF, LED flash, auto-HDR, panorama |
| Video Recording | 8K@24fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, HDR10+, stereo sound rec., gyro-EIS |
| Selfie Camera | |
| Single | 40 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/2.82", 0.7µm, PDAF |
| Video Recording | 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
| Multimedia | |
| Audio Output | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No High-bitrate audio support |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Location | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Proximity | Yes |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Samsung DeX, Samsung Wireless DeX (desktop experience support) Ultra Wideband (UWB) support |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 5000 mAh |
| Charging | 45W wired, PD3.0 15W wireless (Qi) |
| Reverse Wired | 4.5W reverse wireless |
| General Info | |
| Colors | Phantom Black, White, Burgundy, Green, Graphite, Red, Sky Blue, Bora Purple |
| Versions | SM-S908B, SM-S908B/DS, SM-S908U, SM-S908U1, SM-S908W, SM-S908N, SM-S9080, SM-S908E, SM-S908E/DS |
| Price | $1300 |