Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy S21 Ultra 5G
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2021, January 14 |
| Availability | Available. Released 2021, January 29 |
| Body | |
| Dimensions | 165.1 x 75.6 x 8.9 mm (6.5 x 2.98 x 0.35 in) |
| Weight | 227 g (Sub6), 229 g (mmWave) (8.01 oz) |
| Materials | Glass front (Gorilla Glass Victus), glass back (Gorilla Glass Victus), aluminum frame |
| Connectivity Slot | · Nano-SIM + eSIM · Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Stylus support |
| Display | |
| Type | Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 1500 nits (peak) |
| Size | 6.8 inches, 112.1 cm2 (~89.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 3200 pixels, 20:9 ratio (~515 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Hardware | |
| OS | Android 11, up to 4 major Android upgrades, One UI 6.1 |
| System Chip | Exynos 2100 (5 nm) - International Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) - USA/China |
| Processor | Octa-core (1x2.9 GHz Cortex-X1 & 3x2.80 GHz Cortex-A78 & 4x2.2 GHz Cortex-A55) - International Octa-core (1x2.84 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) - USA/China |
| GPU | Mali-G78 MP14 - International Adreno 660 - USA/China |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | Laser AF, LED flash, auto-HDR, panorama |
| Video Recording | 8K@24fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, HDR10+, stereo sound rec., gyro-EIS |
| Selfie Camera | |
| Single | 40 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/2.8", 0.7µm, PDAF |
| Video Recording | 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
| Multimedia | |
| Audio Output | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No High-bitrate audio support |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Location | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Proximity | Yes |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio (Snapdragon model only; market/operator dependent) |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Samsung DeX, Samsung Wireless DeX (desktop experience support) Ultra Wideband (UWB) support |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 5000 mAh |
| Charging | 25W wired, PD3.0 15W wireless (Qi) |
| Reverse Wired | 4.5W reverse wireless |
| General Info | |
| Colors | Phantom Black, Phantom Silver, Phantom Titanium, Phantom Navy, Phantom Brown, Navy |
| Versions | SM-G998B, SM-G998B/DS, SM-G998U, SM-G998U1, SM-G998W, SM-G998N, SM-G9980 |
| Price | $2330 |