Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy S21 FE 5G
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA EVDO / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2022, January 04 |
| Availability | Available. Released 2022, January 07 |
| Body | |
| Dimensions | 155.7 x 74.5 x 7.9 mm (6.13 x 2.93 x 0.31 in) |
| Weight | 177 g (6.24 oz) |
| Materials | Glass front (Gorilla Glass Victus), plastic back, aluminum frame |
| Connectivity Slot | · Nano-SIM · Nano-SIM + Nano-SIM IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Display | |
| Type | Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+ |
| Size | 6.4 inches, 100.5 cm2 (~86.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Hardware | |
| OS | Android 12, up to 4 major Android upgrades, One UI 8 |
| System Chip | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) - Version 1 Exynos 2100 (5 nm) - Version 2 |
| Processor | Octa-core (1x2.84 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) - Version 1 Octa-core (1x2.9 GHz Cortex-X1 & 3x2.80 GHz Cortex-A78 & 4x2.2 GHz Cortex-A55) - Version 2 |
| GPU | Adreno 660 - Version 1 Mali-G78 MP14 - Version 2 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 12 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.76", 1.8µm, dual pixel PDAF, OIS 8 MP, f/2.4, 76mm (telephoto), 1/4.5", 1.0µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 12 MP, f/2.2, 13mm, 123˚ (ultrawide), 1/3.0", 1.12µm |
| Features | LED flash, auto-HDR, panorama |
| Video Recording | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, HDR10+, gyro-EIS |
| Selfie Camera | |
| Single | 32 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/2.74", 0.8µm |
| Video Recording | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Multimedia | |
| Audio Output | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No 32-bit/384kHz audio |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Location | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Proximity | Yes |
| Infrared Port | |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass Samsung DeX (desktop experience support) |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 4500 mAh |
| Charging | 25W wired, PD3.0, 50% in 30 min |
| Reverse Wired | Reverse wireless 15W wireless |
| General Info | |
| Colors | White, Graphite, Lavender, Olive |
| Versions | SM-G990B, SM-G990B/DS, SM-G990U, SM-G990U1, SM-G990W, SM-G990E, SM-G9900, SM-G990B2, SM-G990U2, SM-G990W2, SM-G990U3 |
| Price | $530 |