Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy S III
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2012, May. Released 2012, May |
| Availability | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 136.6 x 70.6 x 8.6 mm (5.38 x 2.78 x 0.34 in) |
| Weight | 133 g (4.69 oz) |
| Materials | Glass front (Gorilla Glass 2), plastic back, plastic frame |
| Connectivity Slot | Micro-SIM |
| Display | |
| Type | Super AMOLED |
| Size | 4.8 inches, 63.5 cm2 (~65.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~306 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
| Hardware | |
| OS | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich), 4.3 (Jelly Bean), TouchWiz UI |
| System Chip | Exynos 4412 Quad (32 nm) |
| Processor | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A9 |
| GPU | Mali-400MP4 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 8 MP, f/2.6, 1/3.0", AF |
| Features | LED flash |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Selfie Camera | |
| Single | 1.9 MP, f/2.6 |
| Video Recording | 720p@30fps |
| Multimedia | |
| Audio Output | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, aptX |
| Location | GPS, A-GPS, GLONASS |
| Proximity | Yes |
| Infrared Port | |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out), OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer S-Voice natural language commands and dictation |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 2100 mAh battery |
| Charging | Up to 590 h (2G) / Up to 790 h (3G) |
| Reverse Wired | Up to 21 h 40 min (2G) / Up to 11 h 40 min (3G) |
| General Info | |
| Colors | Pebble blue, Marble white, Amber brown, Garnet red, Sapphire black, Titanium grey, La Fleur |
| Versions | GT-I9300, GT-I9300I, SHV-E210S, SHW-M440S |
| Price | About 190 EUR |