Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy S II
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2011, February. Released 2011, April |
| Availability | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 125.3 x 66.1 x 8.5 mm (4.93 x 2.60 x 0.33 in) |
| Weight | 116 g (4.09 oz) |
| Materials | Glass front (Gorilla Glass), plastic back, plastic frame |
| Connectivity Slot | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | Super AMOLED Plus |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm2 (~63.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Hardware | |
| OS | Android 2.3.4 (Gingerbread), upgradable to 4.1 (Jelly Bean), TouchWiz UI 4 |
| System Chip | Exynos 4210 Dual |
| Processor | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A9 |
| GPU | Mali-400MP4 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 8 MP, f/2.6, 1/3.2", AF |
| Features | LED flash |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Selfie Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP, aptX |
| Location | GPS, A-GPS |
| Proximity | Optional |
| Infrared Port | |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out), OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1650 mAh battery |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, White, Pink |
| Versions | GT-I9100 (Exynos), GT-I9100G (TI OMAP) |
| Price | About 170 EUR |