Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Energizer E280s
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2021, April 07. Released 2021, May 31 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 134.5 x 56 x 16.8 mm (5.30 x 2.20 x 0.66 in) |
| Weight | 113 g (3.99 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | TFT LCD, 256K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~32.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | KaiOS 2.5.3 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-T820 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | VGA |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, EDR |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | Downloadable applications Facebook, Gmail, Whatsapp, etc. |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 3000 mAh battery |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, White, Gray, Blue, Green, Yellow, Brown |
| Versions | |
| Price | About 40 EUR |