Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Emporia RL1
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| Launch | |
| Announced | 2011 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 109 x 50 x 14 mm (4.29 x 1.97 x 0.55 in) |
| Weight | 92 g (3.25 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | OLED |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~18.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 800 mAh, removable |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black |
| Versions | |
| Price | |