Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Doogee Fire 6 Max
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2025, March |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 179.5 x 82.5 x 25.5 mm (7.07 x 3.25 x 1.00 in) |
| Weight | 529 g (1.17 lb) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Size | 6.72 inches, 109.0 cm2 (~73.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~392 ppi density) |
| Protection | Mohs level 6 |
| Hardware | |
| OS | Android 14 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 16 MP, f/2.3, (wide), 1/3.1" |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | 20800 mAh |
| Charging | 33W wired 10W reverse wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Silver, Green |
| Versions | |
| Price | About 440 EUR |