Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Doogee CS1
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| Launch | |
| Announced | 2021, February |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 41.5 x 35.9 x 8.9 mm (1.63 x 1.41 x 0.35 in) |
| Weight | 45 g (1.59 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 1.4 inches |
| Resolution | 240 x 240 pixels (~242 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Proprietary |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, heart rate |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 200 mAh |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Graphite Black, Space Gray |
| Versions | |
| Price | About 30 EUR |