Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Doogee Blade20 Ultra
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2025, May |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 174 x 81.2 x 15.8 mm (6.85 x 3.20 x 0.62 in) |
| Weight | 326 g (11.50 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Size | 6.6 inches, 104.6 cm2 (~74.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~267 ppi density) |
| Protection | Mohs level 6 Secondary screen on the back: IPS LCD, 1.54 inches, 240 x 240 pixels |
| Hardware | |
| OS | Android 14 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 8 MP, f/2.2, (wide), 1/4.0" |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | 10300 mAh |
| Charging | 18W wired Reverse wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Red, Silver |
| Versions | |
| Price | About 230 EUR |