Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Dell Venue Pro
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2010, October. Released 2010, November |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 122 x 63.5 x 15.2 mm (4.80 x 2.5 x 0.60 in) |
| Weight | 192.8 g (6.77 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | AMOLED |
| Size | 4.1 inches, 47.8 cm2 (~61.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~228 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Hardware | |
| OS | Microsoft Windows Phone 7 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 200 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1400 mAh battery |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black |
| Versions | |
| Price | About 220 EUR |