Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Dell Streak Pro D43
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2011, December. Released 2012, Q3 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 124.9 x 64.5 x 10.3 mm (4.92 x 2.54 x 0.41 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Super AMOLED |
| Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~63.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~256 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Hardware | |
| OS | |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 220 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1520 mAh battery |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black |
| Versions | |
| Price | About 450 EUR |