Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Dell Streak
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2010, May. Released 2010, June |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 152.9 x 79.1 x 10 mm (6.02 x 3.11 x 0.39 in) |
| Weight | 220 g (7.76 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 5.0 inches, 71.2 cm2 (~58.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~187 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Hardware | |
| OS | Android OS 1.6 (Donut), upgradable to 2.2 (Froyo) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 200 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | Dual-LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | VGA |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot (charges may apply) |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1530 mAh battery |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, Red, white |
| Versions | |
| Price | About 190 EUR |