Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Cubot KingKong Power 5
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2025, April |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 182.9 x 83.9 x 24.6 mm (7.20 x 3.30 x 0.97 in) |
| Weight | 538 g (1.19 lb) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 1000 nits (HBM) |
| Size | 6.88 inches, 112.4 cm2 (~73.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1640 pixels (~260 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version), Mohs level 6 |
| Hardware | |
| OS | Android 15 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 64 MP, (wide), PDAF 2 MP (macro) |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 16 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | 15300 mAh |
| Charging | 33W wired Reverse wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black |
| Versions | |
| Price | About 220 EUR |