Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Cubot KingKong Mini 3
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2022 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 131 x 58.1 x 13.4 mm (5.16 x 2.29 x 0.53 in) |
| Weight | 149 g (5.26 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.5 inches, 45.9 cm2 (~60.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 1170 pixels (~281 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 12 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 5 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Unspecified |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | 3000 mAh |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black/Red |
| Versions | |
| Price | About 160 EUR |