Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Cubot KingKong Ace 5
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2025, December |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 177.2 x 83.3 x 15.6 mm (6.98 x 3.28 x 0.61 in) |
| Weight | 352 g (12.42 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Size | 6.75 inches, 110.0 cm2 (~74.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 16 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 48 MP, (wide), PDAF 2 MP (macro) |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 16 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Unspecified |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | 10200 mAh |
| Charging | 33W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black |
| Versions | |
| Price | |