Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Cubot KingKong Ace 3
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2024, June 28 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 173.9 x 81.8 x 12.7 mm (6.85 x 3.22 x 0.5 in) |
| Weight | 284 g (10.02 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Size | 6.58 inches, 104.3 cm2 (~73.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~401 ppi density) Secondary 1.32" touchscreen on the back |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 14 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 100 MP, (wide), PDAF 5 MP (macro) |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 32 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Unspecified |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | 5100 mAh |
| Charging | 33W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black/Orange |
| Versions | |
| Price | |