Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Cubot KingKong 11
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2025, August |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 176 x 84.1 x 18.7 mm (6.93 x 3.31 x 0.74 in) |
| Weight | - |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Size | 6.72 inches, 109.0 cm2 (~73.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~392 ppi density) |
| Protection | Mohs level 6 Secondary screen on the back, 1.46 inches, 360 x 360 pixels |
| Hardware | |
| OS | Android 15 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | IMG BXM-8-256 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 108 MP, (wide), PDAF 8 MP, (ultrawide), AF |
| Features | LED flash, dual infrared LED |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 32 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | 10200 mAh |
| Charging | 33W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black |
| Versions | |
| Price | About 250 EUR |