Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Cubot GT3
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| Launch | |
| Announced | 2025, March |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 59.3 x 48.2 x 13.4 mm (2.33 x 1.90 x 0.53 in) |
| Weight | 57 g (2.01 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | AMOLED |
| Size | 1.96 inches |
| Resolution | 410 x 502 pixels (~331 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Proprietary OS |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, barometer, compass, heart rate, SpO2 |
| Battery | |
| Type | 530 mAh |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, Gray |
| Versions | |
| Price | |