Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Cubot C28
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| Launch | |
| Announced | 2024, August |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 58.3 x 46.1 x 13.3 mm (2.30 x 1.81 x 0.52 in) |
| Weight | 44.5 g (1.59 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | TFT LCD |
| Size | 2.02 inches |
| Resolution | 320 x 390 pixels (~250 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Proprietary OS |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, heart rate, SpO2, blood pressure |
| Battery | |
| Type | 410 mAh |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, Green |
| Versions | |
| Price | |