Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Coolpad X100
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2025, February 19 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 169 x 76.3 x 8.6 mm (6.65 x 3.00 x 0.34 in) |
| Weight | 213 g (7.51 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 450 nits (typ) |
| Size | 6.78 inches, 109.2 cm2 (~84.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels (~396 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 14, CoolOS |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 32 MP, f/2.0, (wide) |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Unspecified |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | 5000 mAh |
| Charging | 33W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Starlit Black, Polar Silver, Palm Blue, Fairy Pink |
| Versions | |
| Price | About 180 EUR |