Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Coolpad Note 5 Lite
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2017, March. Released 2017, March |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 145.3 x 72.3 x 8.7 mm (5.72 x 2.85 x 0.34 in) |
| Weight | 148 g (5.22 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 6 (Marshmallow), Cool UI 8 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-T720MP2 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 8 MP, f/2.2 |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2500 mAh, non-removable |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Gold, Gray |
| Versions | |
| Price | About 120 EUR |