Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Coolpad CP12 Neo
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2025, March 25 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 164.2 x 75.7 x 8.8 mm (6.46 x 2.98 x 0.35 in) |
| Weight | 196.2 g (6.91 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 450 nits (typ) |
| Size | 6.56 inches, 103.4 cm2 (~83.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 15 (Go edition) - 64GB version onlyAndroid 14 - 128/256GB version |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | IMG8322 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 5 MP, f/2.0, (wide) |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | 5000 mAh |
| Charging | 10W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Platinum Black, Dream Blue, Cherry Pink, Space Gray |
| Versions | |
| Price | |