Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Coolpad Cool1 dual
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2016, August. Released 2016, August |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 152 x 74.8 x 8.2 mm (5.98 x 2.94 x 0.32 in) |
| Weight | 167 g (5.89 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~73.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow), eUI 5.6 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 510 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 8 MP, f/2.2, 1/3.2", 1.4µm |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 4060 mAh, non-removable |
| Charging | 18W wired, QC2, 50% in 30 min |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Gold, Silver, Rose Gold |
| Versions | |
| Price | About 200 EUR |