Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Coolpad Cool S
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2021, January 08. Released 2021, January 08 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 161.2 x 76.2 x 8.9 mm (6.35 x 3.00 x 0.35 in) |
| Weight | - |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.53 inches, 104.7 cm2 (~85.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~395 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 10 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 25 MP, f/2.0, (wide), 1/2.78", 0.9µm |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging | 10W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Moon White, Lapis Blue, Night Black |
| Versions | |
| Price | About 160 EUR |