Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Coolpad Cool 40i
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2024, December |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 166.2 x 77 x 8.3 mm (6.54 x 3.03 x 0.33 in) |
| Weight | 202 g (7.13 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Size | 6.56 inches, 103.4 cm2 (~80.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 14, CoolOS |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 50 MP, f/1.8 (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Unspecified |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | 4500 mAh |
| Charging | 10W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Phantom Black, Glacier Blue, Lite Pink, Ivory White |
| Versions | |
| Price | About 100 EUR |